Instagram SEO – Czym są słowa kluczowe na Instagramie i jak ich używać, by przyciągać nowych odbiorców i zmaksymalizować zasięgi?

Słowa kluczowe na Instagramie - instrukcjaInstagramowe słowa kluczowe – czy naprawdę warto ich używać i czy są tak ważne jak mówią marketingowi guru? Pozwólcie, że zaczniemy od rozstrzygającej odpowiedzi (spoiler alert!): absolutnie tak. Słowa kluczowe, czyli w angielskiej wersji “keywordy” to święta podstawa SEO. Na Instagramie nie mogłoby być inaczej – choć warto dodać, że zmiany te nastąpiły dopiero niedawno. Jak przystało na platformę, która tak prężnie się rozwija: Instagram musiał pójść w ślady gigantów z branży, podpatrując techniki z Google’a i Tiktoka!

No i doczekaliśmy się – Instagramowe algorytmy przeszły ogromną przemianę i są obecnie coraz lepsze w wyłapywaniu słów kluczowych w naszych treściach. W ten sposób mogą jeszcze lepiej proponować użytkownikom nowy, wciągający content w Explore Page i jeszcze skuteczniej sprawiać, aby spędzali wewnątrz apki jak najwięcej czasu. Świat Instagrama się zmienia. Musimy za nim nadążyć. Pora na praktyczną i strategiczną wiedzę! Porozmawiajmy o tym jak najsprytniej wykorzystać moc słów kluczowych w naszych treściach i jak odnaleźć te, które najprężniej zadbają o wyższe zasięgi naszych postów.

Słowa kluczowe na Instagramie – wszystko co musisz o nich wiedzieć:

Czy słowa kluczowe to nowi przyjaciele hashtagów?

W pewnym sensie tak. W sieci zawrzało i w wielu dyskusjach roi się od pytań: czy keywordy wyprą hashtagi? Czy słowa kluczowe to nowe hashtagi? Czy warto jeszcze używać hashtagów? A może słowa kluczowe są lepsze od hashtagów?

Lista pytań jest naprawdę długa.

Na ten moment odpowiedź jest na szczęście prosta: hashtagi wciąż działają i mają się naprawdę dobrze (szczególnie, gdy są wybrane w strategiczny i przemyślany sposób – z uwzględnieniem ich mocy, potencjalnego zasięgu i “competition score”, czyli metryki, która podpowie Wam jak “zatłoczony” jest dany hashtag – te dane możecie oczywiście analizować wewnątrz narzędzia IQ Hashtags).

Słowa kluczowe to nowi sprzymierzeńcy hashtagów – nie ich pogromcy, czy wrogowie. Warto spojrzeć na to w ten sposób – keywordy mają podobne zadanie: sprawiać, by użytkownicy Instagrama jak najłatwiej i jak najczęściej odnajdywali treści, które ich interesują. By jak najskuteczniej łączyć treści tworzone przez ciekawych twórców z odbiorcami, którzy tych treści szukają.

Win-win.

Jesteśmy więcej niż pewni, że już nieraz zdarzyło się Wam natknąć na posty zakończone takim akcentem:

Screenshot 2023 10 16 at 16.56.34Być może zastanawialiście się jaki jest sens wypisanych w ten sposób haseł, albo nawet: “o co w ogóle chodzi?”

Tak wypisane słowa to również słowa kluczowe. Twórcy dodają je do swoich wpisów, często szczególnie wtedy gdy ciężko jest wpleść te słowa kluczowe w naturalny sposób do treści wpisu. Nie zawsze jest to takie łatwe – wtedy wielu twórców decyduje się na dodanie ważnych keywordów na dole opisu.

 

Dlaczego Instagramowe słowa kluczowe są tak ważne?

Zanim przejdziemy do konkretnej instrukcji jak w prosty i bardzo sprawny sposób wynajdywać nowe słowa kluczowe do Waszych postów, przeanalizujmy pokrótce dlaczego słowa kluczowe są tak ogromnym przełomem na platformie.

Instagramowe słowa kluczowe to ważne wskazówki dla algorytmów platformy, dzięki którym mogą poznać istotne informacje o danym twórcy, zrozumieć zamysł konkretnych postów i lepiej dobrać grupę odbiorców. W ten sposób nasze posty i Reelsy nie są wyświetlane przypadkowym osobom, tylko właściwej grupie – użytkownikom, którzy lubią to samo co my i którzy z największą pewnością nie przejdą koło naszych treści obojętnie.

Co ważne, a właściwie najważniejsze: odpowiednio dobrane słowa kluczowe pozwalają pozycjonować nasze posty w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu, gdy ktoś wpisuje dane zagadnienie w Instagramową wyszukiwarkę, wyświetlane są mu posty powiązane z daną tematyką. Im wyższą pozycję dla danego słowa kluczowego nasze posty osiągną, tym większa szansa, że nasze treści zostaną odkryte przez sporą ilość nowych odbiorców.

jak używać słów kluczowych na Instagramie - instrukcjCzy to prawda, że Instagramowe SEO przypomina trochę pozycjonowanie stron w Google’u?

I tak… I nie. Pozycjonowanie stron w Google’u i tradycyjne SEO to dość skomplikowany proces (pewnie złapiemy tu uśmiech wszystkich zajmujących się tym na co dzień). Instagramowe SEO jest na szczęście dość uproszczoną wersją tej optymalizacji – choć cele są dokładnie te same:

Instagramowe słowa kluczowe są tak istotne, ponieważ w dużej mierze determinują efektywność docierania do nowych odbiorców. W końcu nie po to spędzamy tyle czasu dopracowując piękne i kreatywne treści, by ginęły w otchłani Instagramowej czarnej dziury! Chcemy, by były czytane i oglądane przez ludzi, którzy je zrozumieją. To właśnie zadanie słów kluczowych – i to dzięki nim nowi użytkownicy i nasi nowi potencjalni obserwujący mogą odnajdywać nasze posty, nawet jeśli nigdy jeszcze o nas nie słyszeli i nigdy w życiu nie byli jeszcze na naszym profilu. W tym wszystkim chodzi przede wszystkim o to, żeby na niego w końcu trafili.

wytłumaczenie czy wciąż używać hashtagów na instagramie czy słów kluczowychJak znaleźć odpowiednie słowa kluczowe dla nowych postów

 

Odpowiedni dobór Instagramowych słów kluczowych to podstawowy element optymalizacji naszych treści. Wiemy doskonale, że bardzo ciężko wymyślić te słowa “z głowy” (i to jeszcze tak, by miały ręce i nogi i naprawdę działały), dlatego by ułatwić ten proces – zaprojektowaliśmy inteligentne rozwiązanie, które rozwiązuje ten problem. 

Bez dobrze dobranych słów kluczowych trudno skutecznie zwiększyć widoczność naszego profilu i naszych postów – często trudno w ogóle o nowy ruch organiczny – dlatego wewnątrz naszego narzędzia IQ Hashtags powstała zakładka “Słowa kluczowe”. Ta zaawansowana funkcja poda Wam słowa kluczowe na tacy! Wystarczy, że pokrótce opiszecie o czym będzie post – narzędzie zaopatrzy Was w odpowiednio dopasowane słowa kluczowe.

Instagramowe algorytmy często „nie wiedzą”, co dokładnie znajduje się w naszych postach, o czym dokładnie jest nasza Rolka albo karuzela. Warto im pomóc i zaopatrzyć je w odpowiednie wskazówki – słowa kluczowe!

jak rosnąć na instagramie w 2023 ze słowami kluczowymi i hashtagami

Scroll to top